Zdrowy kręgosłup w pozycji siedzącej

0
212

Trwająca obecnie epoka komputeryzacji związana jest nie tylko z pozytywnymi zjawiskami. Wdrożenie komputerów we wszystkie dziedziny życia spowodowało, że coraz dłużej musimy męczyć się w pozycji siedzącej. Dużo większej wago nabrały fotele obrotowe, stosowane w takich sytuacjach.

Pozycja siedząca nie jest najdogodniejsza dla zdrowia kręgosłupa. Szczególnie, jeśli plecy nie mogą znaleźć oparcia na odpowiedniej powierzchni. Wtedy odcinek kręgosłupa zlokalizowany w rejonie szyi narażony jest na zbyt częste wychylanie się do tyłu. Może to prowadzić do usztywnienia szyi, które potrwa kilka godzin, a w najbardziej drastycznych przypadkach nawet kilka dni. Ponadto jest zagrożeniem dla struktury kostnej kręgów. Innym niekorzystnym zjawiskiem objawiającym się w pozycji siedzącej, jest wykrzywianie środkowych lub górnych segmentów kręgosłupa na boki. Po pewnym czasie możemy poprzez takie zachowanie trwale zmienić ułożenie kręgów, co będzie miało negatywne skutki dla mobilności całego ciała. Oba wymienione zagrożenia są bardzo realne i dotyczą ogromnej liczby Polaków.

Jak bronić się przed schorzeniami związanymi z pozostawaniem w pozycji siedzącej? Musimy po prostu sprawić sobie mebel, na którym można siedzieć bez obaw. Kubełkowe fotele obrotowe dobrze nadają się do tego celu – w Polsce dostępne m.in. na Akracing.pl. Pamiętajcie, że aby zapobiegały wykrzywianiu kręgosłupa w płaszczyźnie wertykalnej, powinny mieć na bokach podparcia, które będą utrzymywały ciało pod kątem 90 stopni w stosunku do siedziska. Bacznie uważajcie również na taką właściwość, jak gęstość pianki znajdującej się wewnątrz oparcia. Zbyt miękka pianka może powodować garbienie się. Jeśli z kolei będzie ekstremalnie twarda, ucierpi na tym komfort osoby siedzącej. Producenci muszą znaleźć wyważony kompromis między zdrowiem i komfortem, gdy wybierają piankę do foteli obrotowych. Niebagatelnym czynnikiem chroniącym kręgosłup jest długie oparcie. Powinno nas całkowicie zakrywać. Wtedy mamy pewność, że każdy milimetr naszego kręgosłupa uzyskuje zdrowotne wsparcie od stosowanego fotela.

Nic nie wskazuje na to, aby średni czas spędzany przez ludzi w pozycji siedzącej miał się zmniejszyć. Tendencja jest raczej odwrotna i można się spodziewać, że będziemy siedzieć jeszcze więcej. Konieczność posiadania odpowiednich mebli będzie dotyczyła niedługo większości społeczeństwa. Fotele obrotowe pomogą wam zachować zdrowie w tej nowej rzeczywistości.