Trawy ozdobne zimą

0
130

W ostatnich latach ogromną popularność zyskały trawy ozdobne. W sklepach internetowych, takich jak Gardenowo znajdziemy szeroki wybór różnych gatunków i odmian, stanowiących bardzo oryginalną, naturalną dekoracje naszych działek, tarasów, a nawet balkonów. Jednak po jesieni, na którą przypada intensywne kwitnienie traw, zimą trzeba je odpowiednio ochronić przed zimnem, mrozem i wiatrem. Rośliny te, zresztą jak większość przez nas uprawianych, nie lubią bowiem zbyt niskich temperatur. Wobec tego, podpowiadamy, jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę.

Snopki z traw

Po pierwsze, gdy liście i pędy zaczynają usychać, trawy ozdobne należy związać w snopki. Jednak ważne, aby w miarę możliwości zrobić to w suchym, słonecznym dniu, ponieważ zdecydowanie łatwiej będzie związać wysuszone, a nie mokre kępy. W celu uformowania właściwego kształtu snopka, trawy należy związać w dwóch, a nawet trzech miejscach mocnym sznurkiem jutowym. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że podczas wietrznych dni snopki zachowają swoją formę, a ich liście nie będą targane przez mocniejsze podmuchy po całej posesji. I tu uwaga – jako, że suche liście stanowią dodatkową ochronę przed zimnem, nie wolno ich obcinać.

Osłona dla pędów

Jeśli temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza utrzymuje się dłużej niż trzy dni, konieczne jest przystąpienie do dalszych prac na rzecz ochrony traw ozdobnych. Wówczas to trzeba wokół nich usypać kopczyki z kory. Jeżeli zrobilibyśmy to zbyt wcześnie pędy mogłyby się zaparzyć i zgnić. Dobrym pomysłem jest rozsypanie wokół traw kory sosnowej czy też suchego torfu. Poza tym, odmiany zimozielonych traw ozdobnych dostępne na www.gardenowo.pl potrzebują dodatkowych środków ochrony. Mogą to być gałązki iglaków lub biała agrowłóknina.