Sprawdź, jak korzystna jest zmiana sprzedawcy energii.

0
226

Zmieniając dostawcę, Szwed jest w stanie obniżyć roczne wydatki na prąd o 36 proc., Niemiec – o 21 proc. Na czele zestawienia są jeszcze Holandia (19 proc.), Belgia (18 proc.), Włochy (17 proc.) oraz Wielka Brytania (13 proc.). Na drugim biegunie znalazły się Hiszpania (2 proc.), Portugalia (4 proc.) oraz Francja (5 proc.). W gronie maruderów rankingu znajduje się także Polska.

Szacunki pokazują, że dzięki zmianie sprzedawcy możemy zaoszczędzić sporo zł rocznie. Uwolniono rynek energii elektrycznej, ale wielu z nas nadal nie wie, jak proste jest dokonanie takiej zmiany i z jakimi korzyściami może ona się wiązać.

Gospodarstwa domowe, podobnie jak przedsiębiorcy, mogą uzyskać bardzo atrakcyjną ofertę na stałe dostawy prądu. Muszą jednak w tym celu wyrazić chęć zmiany dostawcy. Nawet w trakcie obowiązywania uprzednio podpisanej umowy u nowego sprzedawcy możemy wnosić o obniżenie cen. Nowy dostawca ma na celu zagwarantowanie odbiorcom jak najkorzystniejszych warunków sprzedaży energii oraz możliwość ich negocjowania,

Wbrew pozorom zmiana sprzedawcy energii nie jest skomplikowana i najczęściej ogranicza się do wykonania kilku prostych kroków. Najłatwiej jest dokonać zmiany sprzedawcy prądu, jeśli klient udzieli pełnomocnictwa dla nowego sprzedawcy. Wówczas wystarczy wybrać sprzedawcę i zawrzeć z nim nową umowę sprzedaży. Odbiorca upoważnia nowego sprzedawcę do reprezentowania go w sprawach formalnych, m.in. przed operatorem systemu dystrybucyjnego oraz dotychczasowym sprzedawcą.

W imieniu klienta firma energetyczna dokonuje wszelkich niezbędnych formalności, które obejmują wypowiedzenie umowy o dostarczanie energii elektrycznej oraz zawarcie, jeśli jest to konieczne, umowy o świadczenie usług dystrybucji z operatorem systemu dystrybucyjnego. Na koniec nowy sprzedawca dokonuje odczytu licznika i rozliczenia końcowego z dotychczasowym sprzedawcą.
Wszystkie formalności dokonywane są szybko i sprawnie, dzięki czemu umowa od razu zaczyna obowiązywać, a klient może cieszyć się z dostaw tańszej energii elektrycznej, nawet w długim okresie ze stałą, gwarantowaną ceną. Zmianę sprzedawcy energii można załatwić samodzielnie, ale będzie to wymagało od konsumenta czy przedsiębiorcy znacznie więcej czasu.