Rozwód – koszty a wina rozpadu małżeństwa

0
169

Zasadniczo łatwiej jest pobrać się niż rozwieść. Co więcej, rozwód jest droższy od małżeństwa. Rozwód to jednak nie tylko postępowanie w sądzie prowadzące do formalnego zakończenia związku małżeńskiego. To również szereg różnego rodzaju sporów, które mogą ciągnąć się latami i generować dodatkowe koszty.

Zanim zdecydujemy się na złożenie pozwu rozwodowego, warto skonsultować się z fachowcami w tej dziedzinie, czyli z prawnikami. Aktualnie w Polsce działa wiele kancelarii, które oferują kompleksowe usługi w tym zakresie, na przykład kancelaria adwokacka kb-adwokaci.pl z Łodzi. Oczywiście, nie jest to konieczne, ponieważ pozew rozwodowy możemy przygotować samodzielnie, ale z pomocą prawników rozwód z małżonkiem będzie dla nas mniej stresujący.

Koszty sądowe związane z rozwodem

Główną opłatę wnosimy wraz z przekazaniem do sądu pozwu rozwodowego. To 600 złotych, które musimy wpłacić na konto właściwego sądu lub też w kasie sądu. Jest to stała opłata, która wynosi tyle niezależnie od tego, czy chcemy rozwieść się za porozumieniem stron, czyli bez orzekania o winie, czy też z orzekaniem o winie. Warto przy tym wskazać, że w przypadku trudnej sytuacji finansowej możemy wnioskować o zwolnienie z tej opłaty lub jej obniżenie.

Oprócz tego pojawiają się też dodatkowe koszty. Dotyczą one reprezentacji w postępowaniu sądowym przez pełnomocnika, adwokata czy radcę prawnego. Tutaj koszty już nie są stałe i zależne są głównie od stopnia złożoności i skomplikowania danej sprawy.

Ile zapłacimy za rozwód z orzekaniem o winie, a ile bez orzekania o winie?

Zasadniczo wtedy, gdy chcemy rozwieść się bez orzekania o winie, sprawa będzie prostsza, co powoduje też, że koszty będą niższe. Wówczas przepisy prawa wskazują na minimalne wynagrodzenie dla pełnomocnika, które wynosi 720 złotych netto. Z kolei w przypadku orzekania o winie rozkładu pożycia małżeńskiego musimy liczyć się z wyższą stawką minimalną, która wynosi 1080 złotych netto.

Gdy szukasz dodatkowych informacji o koszcie związanym z pomocą prawnika w trakcie rozwodu, zajrzyj na stronę kb-adwokaci.pl i skontaktuj się ze specjalistami, aby umówić się na spotkanie.