Rodzaje opakowań z tektury falistej

0
286

Opakowania z tektury falistej powstają podczas procesów przetwarzania, czyli procesów w czasie których tektura falista przetwarzana jest do postaci opakowań. Opakowania te to bardzo zróżnicowana grupa. Możemy podzielić je na rozmaite modele, używając do tego trzech podstawowych kategorii, czyli budowy (konstrukcji), klasyfikacji FEFCO (tzw. katalog FEFCO), jak i uwzględniając zastosowania specjalne, czy klasę opakowania tekturowego.

Podział opakowań ze względu na budowę

1.

Pudła klapowe

Pudła klapowe inaczej zwane american box, american standard, RSC, czy też FEFCO 201 to opakowania łączone, jednoczęściowe. Ten typ opakowań może zostać wykonany z każdego rodzaju tektury falistej, o różnej gramaturze, strukturze, czy też sposobie klejenia. Produkowane są one za pomocą dwóch metod – z pełnym użyciem maszyn zautomatyzowanych lub w sposób ręczny, przy użyciu kilku różnych maszyn.
Przykładowe wykorzystanie to chociażby pudła archiwizacyjne, czy transportowe.
2.

Pudła wykrojnikowe, zwane fasonowymi

Opakowania tego rodzaju mogą być wykonywane w dwóch formach – opakowań klejonych oraz wykrojów płaskich niełączonych. Obie grupy tworzą szereg opakowań zamkniętych – pudełek, jak i otwartych, czyli tacek. To grupa opakowań o zróżnicowanych kształtach, sposobie zamykania i otwierania, czy wykończenia.
To opakowania, które produkowane są na wykrawarkach. Mają one znacznie bardziej skomplikowaną budowę, przez co producent opakowań stawiający na ich produkcję musi zdawać sobie sprawę ze znacznie większego zaangażowania jaki musi włożyć w proces produkcji.
Podstawowe zastosowanie to opakowania do ciast, pizzy, warzyw, drobiu, czy sadzonek.

Podział opakowań ze względu na specjalne zastosowanie

SRP czyli Self Ready Packaging to określenie stosowane w stosunku do specjalnego zastosowania opakowań. Są to opakowania, które gotowe są do sprzedaży towarów, pełniące jednocześnie funkcję opakowania ochronnego oraz ozdobnego. Ich rola to zapobieganie uszkodzeniom produktu, który jest w nie zapakowany oraz jednocześnie pełnienie pozycji pokazowej danej marki. To tzw. opakowania na „półkę sklepową”.
Funkcje, jakie spełniać musi ten rodzaj opakowań:

  • Łatwa identyfikacja produktu, tak by zarówno marka jak i sam produkt prezentowane były w sposób uporządkowany, a jednocześnie przejrzysty oraz uporządkowany
  • łatwe otwieranie oraz zamykanie
  • ściśle określone wymiary, skorelowane z wymiarami sklepowych regałów
  • estetyka i wygoda
  • funkcja estetyczna i marketingowa
  • łatwa utylizacja
  • dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów pod względem kolorów, form, czy kształtów

Przykłady tego rodzaju opakowań to opakowania na słodycze, sprzętu komputerowego, czy alkoholu. Wyróżnić można tu m.in. tak zwane opakowania Bag-in-box, czyli „worek w pudełku”.

Inny sposób podziału opakowań

Opakowania z tektury falistej (Sprawdź rozwiązanie ZPUH Antoni Mataśka) podzielić można ponadto ze względu na klasę oraz katalog FEFCO. Ten drugi podział jest standaryzowanym podziałem europejskim, a baza jest tu podzielona według odpowiednich kodów.
Kod FEFCO jest czterocyfrowym symbolem. Opakowania te dzieli się m.in. na pudełka składane oraz tace (kod 0400), pudełka teleskopowe (0300), pudełka wsuwane (0500), pudełka jednoczęściowe klejone (0700) oraz wiele innych.