Najczęściej występujące choroby skóry

0
264

Dermatozy, popularnie zwane chorobami skórnymi, mimo niezwykłego postępu medycyny wciąż dotykają wielu ludzi, sprawiając przy tym sporo kłopotów. Powodowane są m.in. przez bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty i alergeny (żywność, środki czystości, roztocza, sierść). Zdarza się również, że schorzenia te są dziedziczne. Ich objawy są nieprzyjemne, drażniące i nierzadko zawstydzające. Z tego względu warto mieć przynajmniej ogólną wiedzę na temat dermatologii, która bada, opisuje oraz leczy dermatozy.

Kilka przykładów

Najbardziej pospolitą chorobą skóry, zwłaszcza w wieku dojrzewania, wydaje się być trądzik. Dotyczy ponad 80% dziewcząt i chłopców. Jego dokuczliwszą odmianą jest, występujący u dorosłych, trądzik różowaty. Przewlekle pojawia się na twarzy – na początku w postaci rumienia, później – grudek i krost. Grzybica, z którą chorzy najczęściej pojawiają się u dermatologów, wywoływana jest przez różnego rodzaju grzyby. Stąd też wymienia się kilka jej odmian: grzybica skóry, stóp, paznokci, drożdżyca błon śluzowych, zajady przy ustach, łupież pstry. Kolejną chorobą jest łuszczyca o podłożu genetycznym. Objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi o dość dużej powierzchni – zwłaszcza w okolicach kolan, łokci, a także na głowie. Popularną dermatozą wrodzoną jest również atopowe zapalenie skóry, zwane do niedawna egzemą. Jego przyczyną jest uszkodzenie cennych właściwości chroniących skórę.

Kontakt z dermatologiem

Kilka przykładów powyżej z pewnością udowadnia, że choroby skóry to nic przyjemnego. Z tego względu kontakt ze specjalistą jest niezbędny. Każde schorzenie wymaga bowiem innej kuracji. Zakupione w aptece leki bez recepty mogą nie wystarczyć. Natomiast dermatolog wdroży odpowiednie leczenie i z pewnością pomoże pokonać przykre dolegliwości.

Więcej informacji znajdziesz na SKINLINE – Laseroterapia i dermatologia