Kominki elektryczne – co warto o nich wiedzieć

0
143

Trzaskający ogień w kominku to z pewnością marzenie wielu z nas. Niestety tradycyjny kominek to rozwiązanie zarezerwowane raczej dla nielicznych. Ciekawą alternatywą, którą można zastosować nawet w bloku z wielkiej płyty, jest kominek elektryczny. 

Jak działa kominek elektryczny?

Kominek elektryczny nie wymaga podłączenia do żadnego ciągu kominowego ani przewodu wentylacyjnego. Wszystko czego potrzebujemy to standardowe gniazdko elektryczne. Kominki elektryczne nie wytwarzają dymu, nie brudzą pomieszczeń popiołem ani sadzą. Nie musimy też magazynować węgla bądź opału. Są naprawdę wygodne, a do tego bezpieczne, gdyż nie stwarzają ryzyka pożaru czy też poparzenia. Nowoczesne technologie umożliwiają uzyskanie nawet efektu płomieni, dymu czy odgłosu trzaskającego drewna.

To wszystko powoduje, że kominki elektryczne w niczym nie ustępują tradycyjnym paleniskom. Oprócz wyżej wymienionych zalet, można również wspomnieć o: komfortowej obsłudze kominków przy użyciu pilota zdalnego sterowania, regulacji temperatury za pomocą termostatu czy ciekawej funkcji pozwalającej na oczyszczanie powietrza z wszelkich alergenów czy różnych zanieczyszczeń.

Jaki kominek elektryczny wybrać?

Cena kominka jest bardzo istotna, ale nie powinna być ona jedynym kryterium wyboru. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kominek ma być tylko elementem dekoracji naszego wnętrza czy ma wspierać nasz system ogrzewania. W tym drugim przypadku powinniśmy wybrać kominek elektryczny mający odpowiednie parametry grzewcze. Odpowiedni kominek powinien mieć grzałki lub termowentylatory, które rozprowadzają ciepło, o mocy 1-2 kW. Jeśli chodzi o wygląd, to na rynku dostępne są następujące rodzaje kominków elektrycznych:

– naścienne, które montujemy na ścianie albo we wnęce specjalnie do tego celu przygotowanej;

– do zabudowy, które stwarzają duże możliwości aranżacyjne;

– wolnostojące, które możemy dowolnie przemieszczać w naszych wnętrzach;

– narożne, które jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do montażu w rogu pomieszczenia;

– z gotową obudową, które składają się z wkładu kominkowego i obudowy, więc nie porzebują już montażu.

Piece kuchenne dostępne są na stronie szalonymax.pl – sprawdź oferty sklepu internetowego

Koszty kominka elektrycznego

Decydując się na kominek elektryczny, powinniśmy liczyć się z wydatkiem rzędu od 300 do nawet 5000 złotych i więcej w zależności od wielkości, modelu czy mocy kominka. Odchodzą tu jednak wysokie koszty wykonania instalacji kominowej i montażu, jakie mamy w przypadku kominka tradycyjnego. Jeśli jednak chcemy uzyskać podobne właściwości grzewcze jak przy kominkach tradycyjnych, to niestety eksploatacja elektrycznych odpowiedników będzie nieco droższa.

Zakładając jednak, że kominek elektryczny posłuży nam przede wszystkim jako element czysto dekoracyjny, a nie źródło ciepła, to rachunki za zużytą energię elektryczną nie będą aż tak bardzo wysokie. Aby uzyskać efekt płomienia potrzeba około 120-300 W energii elektrycznej, co przekłada się na 7-12 groszy na godzinę, a to z kolei daje miesięczny rachunek w wysokości 6-9 złotych.