Jak urządzić wąską łazienkę?

0
63

Posiadaczy dużych i szerokich łazienek można uznać za szczęśliwców. Aranżacja takich pomieszczeń nie stanowi zwykle problemu. W nieco trudniejszej sytuacji są osoby, których łazienka jest mała i wąska. Często mówi się, że jest ona nieustawna i trudna do urządzenia, by zachować zarówno jej funkcjonalność i elegancję. Jednak w dobie wielu współczesnych rozwiązań, jak meble i umywalki na wymiar od firmy Krzemień, pomysłowe oświetlenie czy piękne lustra, wąska łazienka nie jest już tak dużym problemem aranżacyjnym.

Na czym się skupić?

Łazienka to jedno z tych miejsc, w których liczy się dosłownie każdy centymetr. Projektanci jednak zgodnie twierdzą, że udany projekt nie zależy od szerokości łazienki, ale od szczegółów i umiejętności pójścia na kompromis. W wąskiej łazience nie zawsze bowiem można na przykład zmieścić wannę i prysznic. Jednakże dzisiejsze rozwiązania, jak kabiny na wymiar czy wanny z parawanami umożliwiają zaspokojenie potrzeb klientów z równoczesnym zachowaniem funkcjonalności takich pomieszczeń.

Wybór stylu aranżacyjnego

Panuje mit, że małe i wąskie łazienki najlepiej urządzać w stylu skandynawskim, gdzie króluje biel i drewno. Jeśli się komuś on podoba, to oczywiście. Natomiast jeśli mamy do czynienia z miłośnikiem stylu nowoczesnego, industrialnego czy loft, to nic nie stoi na przeszkodzie, by go zastosować. Trzeba natomiast pamiętać o umiarze. Jeśli zapragniemy łazienki w stylu industrialnym, to nie projektujmy wszystkich ścian w betonie i szarościach Zastosujemy wówczas takie rozwiązanie na jednej ścianie.

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

Jest kilka trików. Pierwszym z nich jest zastosowanie lustra, najlepiej jak największego. Efekt powiększenia można również uzyskać montując lustra (dostępne na www.krzemien.com.pl) horyzontalnie, tzn. na przeciwległych ścianach. Takie rozwiązanie nie pozwoli wydobyć głębię. Dobrym rozwiązaniem jest również przestrzenna fototapeta, która daje złudzenie dodatkowego metrażu. W optycznym powiększaniu łazienki olbrzymią rolę odgrywa również oświetlenie. W wąskiej łazience światła powinno być jak najwięcej – warto zastosować oświetlenie sufitowe, jak i podświetlenie luster, półek czy obrazów.