Jak radzić sobie z brudnym dywanem?

Kupując w Carpetoutlet dywan do swojego wnętrza – salonu, sypialni czy jadalni – chcemy, aby jak najdłużej zachwycał swoim wyglądem. Marzymy, by nic się na niego nie wylało i nie spadło. By nie przykleiła się do runa guma do żucia czy plastelina. Wreszcie, by nikt nie wdeptał w niego żadnego jedzenia. Niestety jest to mało prawdopodobne, szczególnie jeśli razem z nami mieszkają nasze małe dzieci lub czworonożni przyjaciele. Każdy dywan będzie bowiem narażony nie tylko na zniszczenia, ale przede wszystkim na deptanie.

Plamy i zabrudzenia

Oczywiście idealnie byłoby, gdyby każda powstała plama była czyszczona natychmiast. Zbyt długie zwlekanie może doprowadzić do trwałego powstania skazy na dywanie. Często jednak zdarza się, że zauważymy plamę dopiero po jakimś czasie i wtedy zaczynamy zadziałać. W przypadku mokrej plamy ważne jest, by nie pocierać jej gąbką czy szmatką – może to doprowadzić do uszkodzenia dywanu, gdyż w ten sposób brud przenika do dolnej struktury materiału. Najlepiej więc jest osuszyć ją ręcznikiem. Nie jest też wskazane, by używać zbyt dużej ilości płynów do plam, gdyż posiadają one w swoim składzie substancje, które mogą być szkodliwe dla dywanu. Skutecznym środkiem w walce z plamami jest zwykłe, szare mydło. Jeśli na dywanie znajduje się spora ilość brudu w postaci kurzu, okruszków czy drobinek, przed przystąpieniem do prania dywanu na mokro powinno się go najpierw odkurzyć.

Guma do żucia

W przypadku gumy do żucia wgniecionej we włókna dywanu, bardzo często okazuje się, że wyjściem z pozoru beznadziejnej sytuacji może być kilka kostek lodu. Przyklejoną do dywanu gumę wystarczy bowiem obłożyć lodem i poczekać, aż stanie się twarda i krucha, a tym samym łatwa do usunięcia. Wówczas wystarczy sięgnąć po tępy nóż. Do czynności należy jednak podejść z rozwagą, gdyż łatwo tu o trwałe uszkodzenie runa.

Wejdź na https://carpetoutlet.pl i sprawdź szeroki wybór dywanów