Franczyza – podstawowe informacje

  0
  232

  Angielski termin „to franchise” oznacza udzielanie przez jedną firmę drugiej zezwolenia na sprzedaż swoich dóbr lub świadczenie usług. W Europie, w tym w Polsce pojęcie to zostało nieco zawężone – franczyzą nazywa się długookresową umowną współpracę między niezależnymi przedsiębiorstwami, czyli franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Większość sieci handlowych i usługowych w naszym kraju funkcjonuje obecnie właśnie na zasadzie licencji. Około 80 % rynku franczyzy stanowią firmy rodzime. Nic dziwnego, skoro taki biznes to jedna z najlepszych, najszybszych i najbardziej bezpiecznych dróg do wysokich zarobków.

  Od czego zacząć?

  Pomysł na biznes powinien być bardzo dobrze przemyślany, gdyż jest to inwestycja na długie lata. Najlepiej zacząć od zastanowienia się co nas interesuje i jaki produkt lub usługę chcielibyśmy sprzedawać. Z jednej strony trzeba pamiętać o swoich indywidualnych preferencjach, lecz z drugiej należy mieć świadomość, że liczy się również zysk. Z tego względu wskazana jest analiza rynku, zbadanie potencjalnego popytu na oferowane przez nas towary oraz rozmowa zarówno z franczyzodawcą jak i jego konkurencją. Kwestią absolutnie podstawową jest zdobycie jak największej ilości informacji dotyczących umowy i współpracy od dawcy licencji. Istotny jest także budżet jakim dysponujemy – czasem warto zacisnąć pasa, lecz nie wolno ryzykować całym swoim majątkiem.

  Jak znaleźć godnego zaufania franczyzodawcę?

  Jest kilka możliwości, aby znaleźć firmę, z którą będziemy współpracować. Jedną z nich jest rozmowa z działającymi franczyzobiorcami oraz przedsiębiorcami, którzy posiadają liczne lokale – istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to sieci franczyzowe. Prócz tego możemy bezpośrednio skontaktować się z właścicielami firm, których produkty lub usługi znajdują się w kręgu naszych zainteresowań. Wreszcie warto przeglądać internetowe portale zrzeszające sieci franczyzowe oraz ogłoszenia w prasie branżowej. Pamiętajmy przy tym, że najlepiej i najbezpieczniej jest zawierać współpracę z firmami, które mogą pochwalić się doświadczeniem w kwestii udzielania licencji. Warto też wspierać polskie, lokalne przedsiębiorstwa.

  Wejdź i załóż własny biznes na: rabat-detal.pl