Czym kierować się podczas wyboru studiów?

  0
  219

  Wybór studiów to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmiesz w swoim dorosłym życiu. Bez wątpienia wpłynie ona na Twoją późniejszą karierę zawodową. Być może ukończony profil będzie różnił się od Twojego stanowiska pracy, jednak konkretny kierunek studiów da Ci wiedzę, doświadczenie oraz narzędzia, z których będziesz mógł potem korzystać. Czym więc kierować się, gdy przyjdzie czas rekrutacji?

  1. Rynek pracy

  Wybór kierunków pod rynek pracy to najbardziej praktyczna przesłanka, jednak warto wziąć ją pod uwagę. Przejrzyj raporty dotyczące dobrze płatnych zawodów, zobacz, gdzie brakuje specjalistów i jakich pracowników szukają firmy. Zastanów się, czy któraś z tych zawodowych ścieżek jest Ci bliska. Wybór kierunku pod rynek pracy wcale w 100% nie gwarantuje zatrudnienia, ale znacząco zwiększa Twoje szanse na dobre stanowisko po ukończeniu studiów.

  2. Własne zainteresowania

  Jeśli Twoją pasją jest matematyka, to z pewnością filologia polska nie będzie najlepszym wyborem. I odwrotnie. Studia mają być dla Ciebie drogą do kariery, ale nie mogą być jednocześnie utrapieniem. Dlatego nie wybieraj kierunku tylko dlatego, że jest teraz w modzie bądź ukończenie go da Ci duże możliwości. Zrezygnujesz już po pierwszym semestrze. Profil studiów musi być choć trochę w zgodzie z tym, co Cię interesuje i ciekawi.

  3. Możliwości dokształcania

  Obecnie już żadna dziedzina wiedzy nie stoi w miejscu i zaraz po zakończeniu studiów będziesz musiał myśleć o dokształcaniu, by nie wypaść z obiegu i dostosować się do aktualnych potrzeb rynku pracy oraz Twoich klientów. Jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie nowych kwalifikacji są studia podyplomowe. Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie kierunek studiów otwiera Cię na nowe perspektywy.

  Masz jeszcze chwilę, by zastanowić się, jaki kierunek wybrać. Weź powyższe rady pod uwagę i pamiętaj, by zdecydować się na taki profil studiów, który da Ci pracę, ciekawe możliwości oraz radość z nauki.