Czy bezdech bezsenny jest niebezpieczny dla zdrowia?

0
92

Obturacyjny bezdech senny polega na wielokrotnych, powtarzających się epizodach zatrzymania oddechu lub jego znaczącego spłyceniu. Pojawia się, gdy w wyniku nadmiernego zwiotczenia mięśni dochodzi do zwężenia kanału nosogardła i cieśni gardła. Wentylacja płuc zostaje znacznie ograniczona, a organizm ulega niedotlenieniu.

Chory, próbując zachować ciągłość oddychania, zaczyna nieregularnie chrapać – wiotkie części dróg oddechowych zostają wprowadzone w drgania. Zatamowanie przepływu powietrza wywołuje uczucie duszności, chory wybudza się więc gwałtownie (jednak na tle krótkotrwale, że rano często o tym nie pamięta). Takie epizody mogą pojawiać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy. Pojawiają się także objawy dzienne: ból głowy, trudności z koncentracją i pamięcią, senność, nadmierna drażliwość, uczucie zmęczenia (bez względu na długość snu), suchość w ustach i spierzchnięte wargi po przebudzeniu, a także zaburzenia potencji u mężczyzn.

Konsekwencje bezdechu sennego

Bezdech senny nie tylko przyczynia się do znacznego obniżenia jakości życia, lecz także prowadzi do szeregu zagrażających życiu chorób:

  • u osób zmagających się z bezdechem sennym nawet 4-krotnie wzrasta ryzyko zawału serca;
  • bezdech senny zwiększa ryzyko udaru (co więcej – z zaburzeniami snu zmaga się również ponad 70% osób po przebytym udarze);
  • u osób z bezdechem sennym prawdopodobieństwo rozpoznania cukrzycy jest wyższe nawet do 70%;
  • połowa osób z bezdechem sennym cierpi na nadciśnienie tętnicze;
  • ryzyko spowodowania wypadku samochodowego przez osobę cierpiącą na bezdech senny jest nawet 7-krotnie wyższe niż w przypadku osób zdrowych – niedotlenienie organizmu powoduje zmiany porównywalne do tych, jakie występują po spożyciu alkoholu lub zażyciu narkotyków.

Bezdech powinien być więc bezwzględnie poddany specjalistycznemu leczeniu.

Leczenie bezdechu sennego

Nie istnieje skuteczna farmakologiczna metoda leczenia bezdechu sennego. Łagodną postać można wprawdzie łagodzić, stosując tzw. domowe sposoby –  redukcja masy ciała (80% osób cierpiących ba bezdech zmaga się również z otyłością), unikanie alkoholu, papierosów i leków uspokajających, przyjmowanie bocznej pozycji podczas snu. Korzystne może okazać się również chirurgiczne usunięcie zmian w obrębie dróg oddechowych (przerośniętych migdałków czy skrzywionej przegrody nosowej).

Za jedno z najskuteczniejszych rozwiązań uważa się natomiast stosowanie protezy powietrznej, takiej jak aparat CPAP. Pozwala to zlikwidować bezdechy i chrapanie i przywraca prawidłową strukturę snu, dzięki czemu znikają objawy znużenia i senności w ciągu dnia. Terapia za pomocą CPAP wymaga noszenia maski, która łączy się z urządzeniem dozującym powietrze pod ciśnieniem za pomocą rurki. Konieczne jest stosowanie aparatu każdej nocy, jednak często już po pierwszym użyciu chory może zauważyć znaczną poprawę.