Co to jest transport specjalistyczny?

  0
  159

  Drogowy transport specjalistyczny polega na przewozie ładunków niestandardowych. Stąd też odbywa się na innych zasadach i na innych warunków niż to zwykle bywa. Dość wyjątkowa specyfika, rozmiary i materiały chcąc, nie chcąc wymuszają na firmach transportowo-spedycyjnych, takich jak Aston Partner indywidualnego podejścia, a co za tym idzie specjalnie przystosowanego do tego środka transportu. Jako, że nie sposób omówić wszystkich grup takich towarów, wymieniamy kilka z nich.

  Towary chłodzone

  Transport towarów chłodzonych to przewóz materiałów, przy których niezbędne jest bezustanne kontrolowanie temperatury ładunku. Ładunki takie transportowane są w specjalnych chłodniach, izotermach, kontenerach lub w wagonach chłodzonych. Współcześnie wykorzystuje się również suchy lód bądź specjalny żel chłodzący.

  Pojazdy

  Z oferty profesjonalnych firm transportowych bardzo często korzystają również producenci różnego rodzaju pojazdów, w tym samochodów osobowych i dostawczych, motocykli i skuterów. Ich przewóz jest możliwy tylko i wyłącznie dzięki zastosowaniu naczep, kontenerów lub lawet. A to dlatego, że transport aut i jednośladów jest objęty szczególnymi zasadami bezpieczeństwa.

  Towary niebezpieczne

  Na transport specjalistyczny składa się również przewóz tzw. materiałów niebezpiecznych. Są to towary, które przykładowo cechują się dużą wybuchowością, toksycznością czy też łatwopalnością. W ich przypadku podstawą jest odpowiednie oznakowanie środka transportu, a także przeszkoleni pracownicy, przystosowani do pracy z takimi ładunkami.

  Ładunek ponadgabarytowy

  Wreszcie, ostatni z wymienianych rodzajów, czyli transport ponadgabarytowy. Jak podaje www.astonpartner.pl jest to przewóz towarów ponadnormatywnych, a więc takich, których wymiary i/lub waga nie mieszczą się w normach gabarytów dopuszczanych w standardowym transporcie drogowym.