Audyt energetyczny firm

0
270

Prowadzisz własne przedsiębiorstwo i zastanawiasz się jak zminimalizować wydatki? Kwoty za zużycie energii na rachunkach wciąż rosną? Wydaje ci się, że nie ma na to rady i po prostu tak musi już być? Że to cena za komfort posiadania własnego biznesu? Niekoniecznie! Audyt energetyczny wskaże Ci co zrobić, aby zaoszczędzić.

Audyt – obowiązek i pożytek

Zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 roku, wprowadzonej w życie 1 października 2016 roku, każda duża firma jest zobligowana do przeprowadzenia okresowego audytu energetycznego. Wynika to przede wszystkim z zapisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE. Zapewne brzmi to dla Ciebie nieco groźnie, lecz w rzeczywistości, mimo że ekspertyza narzucana jest odgórnie, przynosi jedynie pozytywne wyniki.

Definicja audytu energetycznego

Audyt energetyczny, zwany także termomodernizacyjnym jest standardową, systematyczną procedurą, mającą na celu wykazanie stanu zużycia energii określonego budynku lub zespołu budynków, a także określenie konkretnych rozwiązań umożliwiających uzyskanie oszczędności energii. Przede wszystkim opiera się na kosztowej analizie cyklu życia budynku. Zawiera szczegółowy przegląd zużycia energii. W efekcie przynosi zestawienie zawierające m.in. takie elementy jak: koszt, zysk i czas zwrotu kosztów, w odniesieniu do każdego rodzaju modernizacji. Ekspertyza ta jest wysoce skomplikowana i zawsze przeprowadzana przez osobę niezależną od przedsiębiorstwa, wysoce wyspecjalizowaną, posiadającą niezbędną wiedzę i doświadczenie. Podsumowując, audyt energetyczny pomaga w podejmowaniu decyzji o modernizacji budynku, która z kolei danej firmie pozwoli zmniejszyć wydatki i zaoszczędzić.

Wejdź na stronę biura usług inżynierskich i zobacz co możesz osiągnąć wykonując Audyty energetyczne – Unicon