Administrowanie oraz zarządzanie osiedlami i budynkami – przez zarząd wspólnoty czy biuro nieruchomości mieszkaniowych?

0
168

Na pewnym etapie wspólnoty mieszkaniowe, pod które podlegają określone osiedla i budynki muszą zdecydować czy chcą nimi samodzielnie zarządzać i administrować, czy też prace te zlecić profesjonalistom z biur nieruchomości mieszkaniowych, takich jak Status. Warto mieć przy tym na uwadze, że usługi przez nie świadczone obejmują bardzo dużo działań. Nie chodzi bowiem tylko o administrację, a więc sprawy bieżące, ale również o zarządzanie, które wymaga fachowej wiedzy, doświadczenia i specjalistycznego podejścia.

Wspólnoty mieszkaniowe a administrowanie i zarządzanie

Pozostawienie zarządu wspólnym budynkiem w rękach mieszkańców ma swoje zalety, m.in.: szybkie reagowanie na potrzeby wspólnoty, sprawna kontrola rozliczeń i kosztów, elastyczność w wyborze oferentów. Niestety jest też druga strona medalu. Prace te są bowiem niezwykle czasochłonne. Poza tym, nieuchronne jest opanowanie wiedzy z zakresu prawa, księgowości, windykacji i zarządzania. Wreszcie w większość spraw zarząd wspólnoty musi pytać o zdanie i zgodę wszystkich mieszkańców, spośród których mało kogo interesuje to, co dzieje się na osiedlu.

Biura nieruchomości mieszkaniowych

Jak czytamy na www.status.pl powierzenie administrowania i zarządzania wspólnotą osobie trzeciej absolutnie nie jest jednoznaczne z utratą przez właścicieli lokali wszystkich praw. Nadal przysługuje im prawo do kontroli i nadzorowania działań zarządcy (wgląd w dokumenty, rachunki i umowy). Zarządcy i administratorzy zatrudnieni w biurach nieruchomości mieszkaniowych mogą za to pochwalić się fachową wiedzą i ogromnym doświadczeniem. Poza tym, posiadają ubezpieczenie OC (pokrywa koszty ewentualnych szkód). Nie da się również nie zgodzić, że zawodowi zarządcy są skuteczniejszymi negocjatorami, chociażby w sytuacji ustalaniu kosztów usług.